VIDEO

MISTRZOWIE KINA W GDYŃSKIM CENTRUM FILMOWYM FILM WESELE + SPOTKANIE

RegulaminCennik biletów
MISTRZOWIE KINA W GDYŃSKIM CENTRUM FILMOWYM FILM WESELE + SPOTKANIE

MISTRZOWIE KINA W GDYŃSKIM CENTRUM FILMOWYM to druga edycja projektu skierowanego do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej oraz liceów. Pokazy w ramach projektu umożliwiają młodzieży kontakt z twórczością najwybitniejszych twórców filmowych, którzy tworzyli w XX wieku.Wybrane propozycje zaliczane są do dzieł, które wywarły niezwykle istotny wpływ na europejską i światową kinematografię. Przed każdym pokazem odbędzie się prelekcja prezentująca dorobek reżysera i najważniejsze założenia danego nurtu, a także przedstawiony zostanie kontekst historyczny. Po filmie będzie miała miejsce rozmowa z widzami poświęcona szczegółowym zagadnieniom, możliwym tropom interpretacyjnym, zagadnieniom filmoznawczym i historycznym.Przygotowane zostaną również materiały prezentujące dorobek reżysera, najważniejsze informacje o filmie, tzw. karta pracy z pytaniami, które mogą zostać wykorzystane przez nauczycieli przy dalszej analizie dzieła, a także bibliografia dla nauczycieli i tych uczniów, którzy będą zainteresowani podjęciem samodzielnej pracy badawczej lub twórczej. Prowadzenie: dr Piotr Kurpiewski, Uniwersytet Gdański.Informacje i rezerwacjetel. ( 58 ) 712 46 12 / 519 839 865e-mail: edukacja@gcf.org.pl / Cena biletu: 12 zł / Opiekunowie grup: wstęp bezpłatny

Sprzedaż biletów www.gcf.org.pl lub w kasie kinaCykl otwiera prezentacja filmu WESELE z 1972 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy – w środę, 27 marca 2019 roku, o godzinie 10.00 .

WESELE, reż. Andrzej WajdaStanisław Wyspiański i Andrzej Wajda. Spotkanie artystycznych wielkości tego formatu musiało dać efekt niezwykły: najbardziej oryginalna sztuka teatralna została przekuta w jedno z najbardziej oryginalnych dzieł filmowych, nie tylko polskiej kinematografii. Olśniewająca strona wizualna, niezwykłe zdjęcia Witolda Sobocińskiego, zawrotne tempo, świetne aktorstwo – i gorzki rozrachunek z polskością, wcale nie tak anachroniczny, mimo upływu lat.

Orszak weselny rusza sprzed Kościoła Mariackiego w Krakowie. Mijając okoliczne wsie, dociera do domu Gospodarza. Rozpoczyna się wesele inteligenta z dziewczyną z ludu. Goście weselni również wywodzą się z obu stanów. Zabawa szybko się nabiera tempa. Nocą do domu Gospodarza przybywa Rachela, młoda Żydówka o wrażliwej, „poetycznej" duszy. Ulegając weselnej euforii, zaprasza do weselnej zabawy stojącego za oknem Chochoła. W wesoły gwar biesiady niepostrzeżenie wsącza się aura niesamowitości.

Film jest przesiąknięty charakterystyczną dla Wyspiańskiego symboliką, tajemniczością i niejednoznacznymi postaciami. Charakter epoki oraz klimat weselnej zabawy tworzą bogata kolorystyka, scenografia, muzyka, wybitne zdjęcia oraz doskonale obsadzone role. Wielu aktorów właśnie w „Weselu” stworzyło swoje niezapomniane, wręcz życiowe kreacje. (mat.dystrybutora)