Cinema Globaltica. „Założę Czerwone Spodnie”

Cinema Globaltica. „Założę Czerwone Spodnie”

Wokół festiwalu kultur świata w Gdyni.

Organizatorzy festiwalu GLOBALTICA 2018 oraz Gdyńskie Centrum Filmowe zapraszają na filmowy pokaz specjalny. W Kinie Studyjnym GCF miłośnicy kultur świata mogą obejrzeć film dokumentalny „Założę Czerwone Spodnie” w reżyserii Elżbiety Rutkowskiej. Wstęp wolny! Liczba miejsc ograniczona. Seans w sobotę, 28 lipca, o godzinie 16.00, w sali Morskie Oko.

 

 

„Założę Czerwone Spodnie”

 

Film dokumentalny w reżyserii Elżbiety Rutkowskiej zrealizowany w ramach projektu Stowarzyszenia WAGA dotyczy problemu stygmatyzowania kobiet starszych przypisanymi im stereotypowo rolami (np. babci) i wynikającej z tego dyskryminacji. Ma zwrócić uwagę masowego widza na te zjawiska i ukazać skutki realizowanej w ten sposób (między innymi przez media, w ramach podążania śladami tradycji) manipulacji.

 

Inspiracją było wydarzenie Trójmiejskiej Akcji Kobiecej „Tak. Odważę się”, podczas którego kobiety wypisywały na kartkach afirmację czynności na którą się odważą. Jedna z uczestniczek - osoba starsza, napisała „Odważę się założyć czerwone spodnie!”

 

Chcemy, poprzez pokazanie kobiet 60+, aktywnych, odważnych pobudzić kobiety-seniorki do podjęcia odważnych kroków. Może to być krok mały - jak założenie czerwonych spodni - ale też i duży - np. start w wyborach samorządowych.

 

W Polsce można zaobserwować wzrost populacji osób 60+.Jest to grupa mało aktywna. Społeczeństwo przypisało tej grupie określone role - m.in  rolę opiekuńczą, pomocniczą w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Brak aktywności oraz wykluczenie osób starszych na innych polach sprawia, ze niedostrzegane są ich potrzeby np. brak stoisk z odzieżą modną, ale dostosowaną dla osób starszych, brak oferty rozrywkowej, turystycznej, kulturalnej.

 

Pokazanie szerokiej publiczności przykładu osób starszych, które są aktywne i osiągają stan dobrostanu jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów aktywizacji i przełamania stereotypu osoby starszej. Mamy do czynienia z niewykorzystanym potencjałem osób starszych, na co sobie w starzejącym się społeczeństwie nie można pozwolić.


czerwone.jpg