Tydzień Kina Hiszpańskiego w Polsce. TRZY PRZEDPREMIEROWE POKAZY

Opisy filmów

DNI, KTÓRE NADEJDĄ

Els dies que vindran


Zwycięzca ubiegłorocznego Festiwalu w Maladze. Intymna opowieść, w której fantazja przeplata się z rzeczywistością, a fabuła z dokumentem. Carlos Marqués-Marcet po raz drugi w karierze poczuł smak zwycięstwa, podwójnie powtarzając sukces z 2014 roku, kiedy jego debiut reżyserski, 10 000 km, otrzymał Złotą Biznagę dla najlepszego fimu, a on sam został uznany najlepszym reżyserem.


Vir i Lluís są parą zaledwie od roku, kiedy zaskakuje ich ciąża, która obraca ich świat do góry nogami. Nie mieli jeszcze w stosunku do siebie ostatecznych planów, nie byli też przygotowani na rodzicielstwo. Perspektywa pojawienia się dziecka budzi w nich skrajne emocje, od lęku do radości, a marzenia muszą skonfrontować z realiami.


Reżyser filmu, powierzył główną rolę Davidowi Verdaguerowi (10 000 km, Lato 1993). Towarzyszy mu María Rodríguez, prywatnie partnerka aktora, która zgodziła się na sfilmowanie całego przebiegu ciąży. Fabuła filmu jest więc kroniką intensywnych przeżyć zarówno fikcyjnej, jak i prawdziwej pary bohaterów z Barcelony.


Hiszpania 2019, 101’
Reżyseria: Carlos Marqués-Marcet
Scenariusz: Clara Roquet, Coral Cruz, Carlos Marqués-Marcet
Obsada: Maria Rodríguez Soto, David Verdaguer
Język: kataloński, hiszpański
Napisy: polskie


MFF Rotterdam 2019
Festiwal Filmów Hiszpańskojęzycznych w Maladze 2019: najlepszy film, reżyser, aktorka pierwszoplanowa, nagroda młodego jury, nagroda Signis


12+

Dni, które nadejdą_plakat.jpgJAK ZOSTAĆ CESARZEM

Los Japón


Cesarstwo Wielkiej Japonii ma poważny problem. Bezpotomnie odszedł Cesarz Satohito. Aby zapewnić ciągłość mocarstwu, trzeba jak najszybciej znaleźć następcę tronu. Sekretarz zmarłego cesarza studiuje drzewo genealogiczne cesarskiej rodziny i trafia na ślad prowadzący do miejscowości Coria del Río niedaleko Sewilli. Mieszka tam Paco Japón (Dani Rovira) z żoną (María León) i dziećmi. To właśnie on jest wybrańcem! Życie rodziny Japón staje do góry nogami. Muszą pojechać do Tokio i zamieszkać w Pałacu Cesarskim, gdzie będą przygotowywani do nowych ról. Różnice kulturowe i językowe między Andaluzyjczykami i Japończykami dadzą o sobie znać i doprowadzą do mnóstwa komicznych sytuacji.


Inspiracją do stworzenia filmu była prawdziwa historia. W 1613 roku do Corii del Río dotarła japońska misja dyplomatyczna, której przewodził samuraj Hasekura Tsunenaga. Celem wizyty były negocjacje traktatu handlowego z królem Filipem III. Wizyta trwała trzy lata, podczas których Japończycy mieszkali w Corii. Negocjacje się nie powiodły, Hasekura wrócił do swojego kraju, ale wielu członków misji zdecydowało się na pozostanie w andaluzyjskim miasteczku. Dzisiaj spośród trzydziestu tysięcy mieszkańców Corii del Río, ponad sześciuset nosi nazwisko Japón (Japonia).


Hiszpania 2019, 91’
Reżyseria: Álvaro Díaz Lorenzo
Scenariusz: Álvaro Díaz Lorenzo
Obsada: Dani Rovira, María León, Antonio Dechent
Język: hiszpański
Napisy: polskie


Festiwal Filmów Hiszpańskojęzycznych w Maladze 2019 – film zamknięcia


8+

jak-zostac487-cesarzem_1.jpgBO PÓJDZIE Z DYMEM

Antes de la quema


Karnawałowo-narkotyczna komedia w reżyserii Fernanda Colomo, (Isla Bonita, 16.TKH), do której zdjęcia powstały w Kadyksie, Barbate i Madrycie.


Quique (Salva Reina) ma trzydzieści lat i pochodzi z Kadyksu. Jest bardzo zabawny, jak połowa miasta i jak połowa miasta bezrobotny. Jego ojciec nie żyje, siostra (Maggie Civantos), siedzi w więzieniu za rozprowadzanie narkotyków, a matka (María Alfonsa Rosso), cierpi na Alzheimera. Quique musi więc za wszelką cenę zdobyć pieniądze na utrzymanie rodziny. Tymczasem przygotowuje się ze swoim zespołem do zbliżającego się konkursu karnawałowych śpiewanych dowcipów.


Wszyscy wiedzą, że Quique jest w finansowych tarapatach. Pewnego dnia miejscowy diler, El Tuti (Joaquín Núñez), prosi go o pomoc w kradzieży największego w Hiszpanii ładunku narkotyków. Trzeba działać szybko, inaczej policja puści cały towar z dymem. Mają tylko jedno wyjście – muszą sprzymierzyć się z bandą zawodowych złodziei, którym przewodzi El Gallego (Manuel Manquiña). Do szajki należy też Rosario (Manuela Velasco), do której Quique zaczyna czuć miętę…


Hiszpania 2019, 96’
Reżyseria: Fernando Colomo
Scenariusz: Fernando Colomo, Javier Jauregui
Obsada: Salva Reina, Manuela Velasco, Maggie Civantos
Język: hiszpański
Napisy: polskie


Festiwal Filmów Hiszpańskojęzycznych w Maladze 2019: najlepsza aktorka drugoplanowa (Maggie Civantos), nagroda publiczności


16+